четвер, 23 лютого 2017 р.

Чорне море

Тема: Чорне море
Мета: вивчити фізико-географічну характеристику природного комплексу Чорного моря;
розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки, користуватися джерелами географічних знань;формувати елементи наукового світогляду, вміння пояснювати процеси та явища;виховувати бережливе ставлення до водних мас, органічного світу, дбайливого господаря, раціонального природокористувача.
Обладнання: фізична карта України, географічні атласи, картки з завданнями, підручник,
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Встановити відповідність Карпати чи Кримські гори
1.      Полонини
2.      Фліш
3.      Роман Кош
4.      Салгир
5.      Червона рута (рододендрон)
6.      Яйла
7.      Прут і Тиса
8.      Куести
9.      Лавр, мирт, мигдаль
10.  Синевир, Несамовите, Бребенескул
11.  Говерла
12.  Вулканічний хребет
(Взаємоперевірка)
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
(Загадка) Кругом вода, а з питвом біда.
Хто знає, де це буває? ( в океані, на морі)
—    А чому з питвом біда? (Вода солона)
  – Уявіть, що людина ніколи не бачила море. Як ви їй поясните, що таке море?
- Отже, з вашою допомогою ми уявили море і яке  воно може бути , а тепер давайте пригадаємо складові Світового океану, частиною якого є море.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.      Що таке море?
               (Море – це частина Світового  океану, відділена від нього суходолом.)
2.      Які бувають моря залежно від розташування відносно материка?
                (Окраїнні та внутрішні)
3.      Які моря називають внутрішніми?
              (Моря, які вдаються далеко в суходіл і зєднуються з океанами протоками. Середземне, Чорне, Азовське)
4.      Які моря називають окраїнними?
5.      (Моря, що розташовані на окраїнах материків. Берингове, Саргасове…)
6.      Що таке затока?
 (Затока – це частина океану або моря, яка далеко врізається в суходіл, але вільно зєднується з океаном, або морем.)
7.      Що таке протока?
           (Протока – це відносно неширокий водний простір, що зєднує два водних простора і розділяє суходіл. Найдовша протока – Мозамбікська, а найширша   –  протока Дрейка.)
8. Які моря омивають Україну?
9.  До якого океану належать Чорне і Азовське моря?
10.    Користуючись картою в атласі, встановіть, яке Чорне море - зовнішнє чи внутрішнє.?
IV. Вивчення нового матеріалу
Щоб дістатися від Кропивницького до Чорного моря нам потрібно подолати немалий шлях давйте пригадаємо як, та визначимо відстань до Чорного моря.
- Звідки пішла назва Чорне море?
- Береги яких країн крім України омиває?
1. Географічне положення, розміри, берегова лінія
S ≈ 422 тис. км2, V ≈ 547 тис. км3, пересічна глибина — 1271 м, максимальна 2245 м, довжина берегової ліні 4090 км, протяжність із заходу на схід 1167 км, з півночі на південь — 624 км.
Береги від дельти Дунаю до Каркінітської затоки низовинні, вздовж півострова Крим — від низовинних до скельних гірських. Островів мало (Зміїний, Джарилгач, Березань), є піщані коси (Тендрівська). Дністер, Дніпро, Південний Буг там, де впадають, утворюють лимани.
2. Геологічна історія утворення, рельєф котловини
Бере початок з океану Тетіс (30 — 40 млн. років), з якого утворювались кілька морів — Сарматське, Меотичне, Понтичне, Давньо-евксинський басейн. В останній раз зв’язок із Середземним морем встановився 7—5 тис. р. до н.е.
Западина моря є частиною Середземноморського рухливого поясу (землетруси). На шельфі переважають черепашники та мули, материковий схил — з корінних порід, місцями у глибинній частині земна кора є перехідною до океанічної. Дно переважно пласке.
3. Кліматичні умови та водні маси
Більша частина в субтропіках. Зима тепла й волога, t=-1°—+8 °С, бувають шторми; літо — жарке, сухе, t=+22—+25 °С. Пересічна кількість опадів зростає із заходу на схід (200—2000 мм).
Водні маси придонною течією приходять з Мармурового моря (більш солоні), поверхневою течією — навпаки. Має місце опріснення вод поверхневим стоком (стік великих річок).
Пересічна солоність вод 21,8 %, на поверхні — 14—8,3 %, придонних — 22,3—22,6 %, у пригирлових ділянках значно менша.
Температура водних мас влітку +22—+29 °С, взимку +8 °С, у північних районах замерзають, глибше 150 м вона стала +9 °С.
Близько 87 % водних мас глибше 120—150 м насичені сірководнем.
Рухи води в морі: вітрові хвилі (до 14 м), течії (за циклональним типом), припливно-відпливні коливання (8 см).
4. Наявність сірководню
        Чорне море – унікальне через наявність у ньому сірководню. У центральних районах з глибин 100-150 м, а ближче до берегів – від 150-200 м і до самого дна вода насичена сірководнем. На дні моря виділяється отруйний газ H2S, який убиває все живе. Особливо небезпечним є те, що кількість сірководню на дні зростає і він піднімається з дна все вище. Сірководнева "подушка" займає 87 % об'єму всього моря й заселена лише бактеріями, які споживають сірководень. Верхня частина вод містить кисень і заселена тваринами, рослинами та мікроорганізмами. Жодного іншого такого моря у світі немає.
Єдине в світі море, яке має таку велику кількість сірководню.
5. Життя в морі
          У Чорному морі живе понад 660 видів рослин. Рослинний світ Чорного моря представлений водоростями. У північно-західній частині моря є величезне скупчення червоних водоростей — філофори .
Існує в приповерхневому шарі. Близько 180 видів морської фауни. Планктон бідний, відповідно від цього залежить і видовий склад риби. Промислове значення мають хамса, ставрида, шпроти, скумбрія, кефаль, тунець, є мідії, раки, молюски, креветки, устриці. Зустрічаються дельфіни (білобочка, афаліна), акула-катран. Активізується марикультура.
6. Ресурси моря та їх охорона
Здавна використовуються біологічні, транспортні, поширюється використання рекреаційних можливостей, мінерально-сировинних ресурсів, перспективні енергетичні.
Найбільші проблеми пов’язані із забрудненням хімічними сполуками, що надходять з поверхневими водами.
7.      Екологічні проблеми
Основні джерела забруднення:
-          викиди промислових і господарських відходів безпосередньо у море або з річковим стоком;
-          надходження з суші різних речовин, що застосовуються в сільському і лісовому господарствах;
-          навмисне поховання забруднюючих речовин у морі;
-          аварійні викиди з суден або підводних трубопроводів;
-          розробка корисних копалин на морському дні;
8. Природні заповідники узбережжя Чорного моря.
З метою збереження природних ландшафтів морського узбережжя створено  природоохоронні території:
- Чорноморський біосферний заповідник;
-  біосферний  заповідник «Дунайські плавні»;
  - заповідник «Мис Март’ян»;
V. Закріплення вивченого матеріалу
Тестові завдання:
1. Максимальна глибина Чорного моря становить:
А) 1245  м;
Б) 2245 м;
В) 12 м.
2. Чорне море взимку:
А) замерзає;
Б) не замерзає;
В) замерзає вузька смуга уздовж узбережжя.
3. Солоність Чорного моря становить:
А) 17-18 %о;
Б) 32-34 % о;
В) 10-11%о.
4. Площа Чорного моря:
А) 267 тис. км2;
Б) 422 тис. км2;
В) 1500 тис. км2.
5) Органічний світ Чорного моря:
А) бідний через наявність у воді сірководню;
Б) різноманітний і багатий;
В) багатий через незамерзання моря взимку.
6. Не впадає до Чорного моря річка:
а) Дунай;
б) Південний Буг;
в) Сіверський Донець.
7. Чорне та Азовське моря з’єднані протокою:
а) Босфор;
б) Дарданелли;
в) Керченською.
8. Типовий житель вод Чорного моря:
а) тунець;
б) катран;
в) тюлень-монах.
9. Глибинні шари вод Чорного моря насичені:
а) сірководнем;
б) киснем;
в) вуглецем.
10. Чорне та Середземне море з’єднані протокою:
а) Босфор;
б) Мозамбіцькою;
в) Керченською.
Географічний практикум
 Учня викликають до настінної карти, і він показує об'єкти географічної номенклатури, які вивчили на уроці. Завдання придумують самі ж учні класу. І так по черзі.
VI. Підсумок уроку
Бесіда
·        Що вивчали на уроці?
·        Що ви нового дізналися?
·        Що було складно?
·        Що було цікаво?
Оцінювання навчальних досягнень учнів

VII. Домашнє завдання
Опрацювати параграф 38

Визначити походження назви Азовського моря