Бесіди 2 ч




  

  


    
ОСНОВИ  РАДІАЦІЙНОЇ  БЕЗПЕКИ

Мета: ознайомити учнів з наслідками впливу радіації на організм людини; шляхами попадання радіоактивних речовин на організм людини;

 Наслідками  впливу радіації на організм людини:
  гостра і хронічна променева хвороба, локальні променеві ушкодження, катаракта, не злоякісні ушкодження шкіри й ін.;
  скорочення тривалості життя, лейкози, пух­лини різних органів і тканин;
                                 • генетичні порушення, які передаються  в спадщину.

Шляхи попадання радіоактивних речовин до організму людини:
          14%     з космосу;
          37%     від радіоактивних газів у повітрі та будівельних матеріалів;
          19 %    безпосередньо від радіоактивності в ґрунті;
          17 %    від їжі й від поверхні тіла людей;
•     11,5%  від рентгенівських процедур;
•     1,5%    від вугілля, транспорту, промислових радіоактивних речовин.

Симптоми: нудота, блювота, млявість в усьому тілі, зміна формули крові, почервоніння шкіри, поява своєрідної засмаги, випадання волосся, безпліддя.
Перша допомога
             Застосуйте протирадіаційні препарати - радіо-протектори, вони послабляють ранні симптоми ураження радіацією - нудоту та блювоту.
             Використовуйте цистеїн, цистомин, цистофос та інші препарати.
                 введіть йодну профілактику. Захисний ефект залежить від термінів прийняття препарату.



Правила радіаційної безпеки та особистої гігієни

1.                             Дотримуйтесь радіозахисного харчування. Воно передбачає в добовому раціоні людини в умовах підвищеної радіації: 200 - 250 г нежирного м'яса, м'ясних чи рибних продуктів; 300 г хліба; до 350 г картоплі; 50 -100 г сиру; 0,5 л молока; 400 - 500 г овочів; 20 г тваринних жирів; 30 - 35 г олії; 40г крупи (вівсяної, гречаної); 150 – 200 г фруктів.
2.                             Приймайте їжу, в якій є вміст йоду, або інгаляції з йоду



3. Для попередження чи зменшення впливу на організм радіо­активних речовин необхідно:
- максимально обмежити перебування на відкритій території,
- при виході з приміщення використовувати підручні засоби індивідуаль­ного захисту (респіратор, пов'язку, плащ, гумові чоботи);
 під час перебування на відкритій ураженій території не роздягайтеся, не сідайте на землю, не паліть;
перед тим, як увійти до приміщення, помийте взуття водою або витріть вологою ганчіркою, одяг почистіть вологою щіткою;
строго дотримуйтесь правил особистої гігієни;
- у всіх приміщеннях, підготовлених для перебування людей, щоденно проводити вологе прибирання, бажано з використанням миючих засобів;
- приймайте їжу тільки в закритих приміщеннях, ретельно мийте руки з милом перед уживанням їжі й полощіть рот 0,5 % розчином питної соди;
- воду вживайте тільки з перевірених джерел, а продукти харчу­вання - придбані через торговельну мережу;
- сільськогосподарські продукти приватних господарств, особ­ливо молоко, зелень, овочі та фрукти, вживайте в їжу тільки за рекомендацією органів охорони здоров'я;
- не купайтесь у відкритих водоймах до перевірки ступеня їх радіоактивного забруднення;
- не збирайте в лісі ягоди, гриби та квіти: вони здатні акумулювати в собі радіоактивні речовини.

Дотримання цих рекомендацій допоможе уникнути захворювання променевою хворобою!!!


Профілактика
Щоб контролювати дозу радіоактивного опромінення, необхідно вести облік радіації, що надходить від штучних джерел випро­мінювання. З цією метою необхідно самостійно вести облік в особистому паспорті здоров'я.
Паспорт здоров'я__________________________
П.І.Б.____________________________________
Дата народження__________________________
Адреса місця проживання __________________


  

 Новорічні свята

Мета: повторити та закріпити правила поведінки під час новорічних свят; наголосити про культуру спілкування та культуру зовнішності.

Новорічні свята для дітей – це довгоочікувані свята, які включають в себе зимові канікули (з 25.12 по 10.01), зустріч Нового року (з 31 грудня) та Різдво Христове (з 6 січня), коли хлопці з вечора починають колядувати.
І хоча зима славиться своїми яскравими обрядами, вона має також і негативну сторону своєї пори року – це холодне повітря, мороз, ожеледиця, які призводять до простудних захворювань та травматизму. Тому, виходячи на вулицю, необхідно тепло вдягатися. Взуття повинне бути не слизьке (на підошву можна наклеїти лейкопластир). Граючи на вулиці взимку, не допускайте переохолодження тіла. Якщо ви впріли, то не роздягайтеся на морозі, а зайдіть додому та переодягніться.
Якщо ви на вулиці вирішили покататися на лижах та ковзанах–будьте обережні в незнайомих вам місцях.
Якщо ви не добре вмієте користуватися лижами та ковзанами, то намагайтеся вчитися цим видам спорту подалі від великого скупчення людей, для того, щоб уникнути травмування. Не намагайтеся іншим дітям показати, що ви краще вмієте їздити на ковзанах або лижах, не обганяйте та не штовхайте дітей, які знаходяться біля вас, бо така участь може чекати і вас, що може призвести до травматизму.
На вулиці взимку ніколи не ходіть під будинками, бо несподівано на вас може впасти бурулька, яка вас покалічить. Також не можна бурульки їсти, бо можна захворіти на ангіну.
Треба бути обережними під час катаннях на санках з гірки. Ніколи не з’їжджайте  з гірки лежачи, головою униз та вперед – можна звернути собі шию або врізатись в дерево або стовп.
Категорично забороняється знаходитись на території річки Інгул (або якоїсь іншої річки чи ставка), яка замерзла і покрилася кригою. Не можна кататися на льоду, ловити рибу в ополонці, яка знаходиться далеко від берега.
Взимку на вулиці дуже рано темніє, тому діти повинні усі свої проблеми вирішувати вдень, а коли починає темніти – дітям краще знаходитись в своїх оселях. В наш час дуже небезпечно одному, без дорослого, гуляти вночі на вулиці. Особливо, це стосується хлопців, які з вечора 6 січня підуть по квартирам колядувати. Будьте дуже обережними вночі на вулиці, ходіть в тих місцях, де є освітлення, або носіть із собою ліхтарик.
Напередодні зимових канікул в школі будуть проводитись Новорічні ялинки. Кожен клас, напевно, буде прикрашати свій кабінет або вестибуль в школі. Тому школярі повинні бути обережними і дотримуватись інструкцій, які наголошують, що:
1) під час прикрашування вікон, бути обережними на підвіконні – не балуватись, не гойдатися, не стрибати. Учня на підвіконні повинні підтримувати (страхувати) 1-2 учні.
2) користуючись драбиною або стільцем, необхідно стояти рівно, не роблячи різких рухів, тримаючись за стіну або вчителя (учня).
 Під час установки ялинки вдома або в залі школи, необхідно дотримуватись таких вимог безпеки:
1) перевірити, чи є в наявності всі інструменти для роботи;
2) перевірити, чи немає нагромаджень сторонніх предметів;
3) перевірити стан підлоги: якщо вона слизька, чи прогинається – то ліквідувати недоробки;
4) ялинку необхідно закріпити добре, щоб вона не хиталася;
5) ялинкові іграшки використовувати тільки промислового виробництва;
6) не використовувати вату, свічки відкритого типу, конфетті, тобто, легкозаймаючих предметів для уникнення пожежі;
7) забороняється прикрашати ялинку гірляндами власного виробництва;
8) забороняється палити біля ялинки, гратися із сірниками – може призвести до пожежі.
Приймаючи участь в шкільних та міських ранках, кожен учень повинен знати правила поведінки в громадських місцях:
Культура спілкування:
Її основою є гуманне відношення людини до людини. Тому формування у дітей позиції відкритості, довіри, відвертості, приязності (дружелюбності) є обов’язковою умовою виховання культури спілкування. Діти, спілкуючись зі своїми ровесниками, повинні проявляти чемність. Знаходячись в загально-громадських місцях, діти повинні бути тактовними при спілкуванні. Це одне із самих симпатичних та привабливих людяних якостей, яке зводиться до уміння зрозуміти почуття та настрій іншої людини, поставити себе на його місце.
На громадських міроприємствах учні не повинні показувати свій характер або поганий настрій. На Новорічних святах треба від душі веселитися, сміятися, знайомитися з дівчатами та хлопцями з інших класів або іншої школи, тобто, знаходити собі нових друзів.
Культура зовнішності:
Зовнішність людини – не пусте. Вона відіграє в житті, в формуванні характеру дитини, підлітка дуже важливу роль. Від того як оцінюють зовнішність підлітка люди навколо нього та він сам, багато в чому залежить його настрій, самопочуття і, навіть, становище в колективі. В цей період формується у підлітків уявлення про зовнішню красу людини, ідеал, до якого вони прагнуть.
Тому готуючись до Новорічних ялинок в школі та інших культурних закладах (у Філармонії, в театрі ім.Кропивницького, в Палаці культури ім.Компанійця тощо) дівчата та хлопці повинні продумати, в якому карнавальному костюмі вони прийдуть на свято. Це може бути також оригінальна нарядна сукня або костюм. Але головне те, щоб воно було чисте та випрасуване. Не даремно існують поговірки: “Встречают по одежке – провожают по уму”, “Тот приятен, кто опрятен”. Зміст цих морально-естетичних принципів повинен бути усвідомлений в дитинстві як один із перших аксіом вихованості. 
Небезпечна дія на стан здоров’я алкоголю та нікотину

Мета: узагальнити знання учнів про вплив на організм людини алкоголю та тютюну, прививати навички корисні для здоров’я та виховувати бажання дотримуватися принципів здорового способу життя

Усі знають, що курити, вживати наркотики, алкоголь дуже шкідливо для організму. Але чимало людей курять і не можуть позбавитися цієї шкідливої звички. Чому ж молоді люди тягнуться до сигарети? Насамперед тому, що це  ”заборонений плід” .Крім того, підлітки гадають, що це їм надає дорослого вигляду. Цигарка - це зовнішня ознака того, що вони перестають бути дітьми.
  На курців доволі неефективно діє широка пропаганда шкідливості куріння ,його згубних наслідків. Курці зі стажем у десятки років вважають, що для них це вже не має значення. З іншого боку, 20-річний курець мало цікавиться тим, що буде за чверть століття. Куріння сприяє виникненню раку легень, ротової порожнини, горла та стравоходу, веде до хронічного бронхіту, емфіземи легень та бронхіальної астми.
  Хронічний бронхіт у некурців трапляється дуже рідко ,тоді як у курців - дуже часто і тим імовірніший, чим більше людина курить. На основі статистичних досліджень з’являється, що куріння сприяє розвиткові атеросклерозу серцевих судин. Вважають, що причиною чи не половини загального підвищення смертності курців є інфаркт.
  Виразки шлунку і дванадцятипалої кишки виникають у курців утричі частіше, ніж у некурців.
   Дуже шкідливо куріння для вагітних жінок. У них частіше трапляється викиди, ніж у жінок, що не курять. Серед дітей жінок-курців смертність у перші дні після народження вища.
  Особливо чутливі до тютюнового диму війки на поверхні слизової оболонки бронхів, які своїми коливаннями сприяють самоочищенню дихальних шляхів.
  Відомий вплив тютюнового диму на пасивних курців, тобто на осіб, які не палять, але  перебувають багато часу в закурених приміщеннях протягом години такі некурці вдихають кількість нікотину, еквіваленту в одній сигареті.
  За свідченням закордонної преси, некурці переходять до активної оборони. Дехто запасається вентилятором на батареях так, що відганяє дим назад, в очі курцям
  Чимало людей і хотіли б покинути курити, але не знають як, їм це не вдається. Існує багато способів, як кинути курити. Але жодні способи, жодні ліки не допоможуть, якщо на те не буде щирого бажання курця. Лише від нього і його зусиль залежить результат.
  Перший етап полягає в словесному поясненні, переконанні.
  На другому етапі курець усвідомлює, чому саме йому абсолютно необхідно покинути курити.
  На третьому етапі курець переходить до обмеження сигарет.
  Цей метод знижує кількість викурюється сигарет наполовину. Лише після такого результату можна починати приймати ліки.
  На перший погляд – це смішна дитяча гра, але добре проаналізувавши цей алгоритм, розумієш, що він може бути дієвим. Адже він допомагає курцеві зрозуміти усю принизливість залежності від сигарети.
  Отже, не підлягає сумніву ні для кого, у тому числі і для самих курців, що куріння шкідливе.
  Тому, щоб покинути курити, потрібно діяти так: аналізувати ситуацію, розробити алгоритм полишення цієї звички, щоденно дотримувати цей алгоритм, забезпечувати щоденного спостерігача за перебігом процесу, щоденний самоконтроль із аналізом прожитого дня.
  Алкоголь також дуже шкідливий для здоров’я. Алкоголь на думку людей створює приємний настрій, знімає психічне напруження, приносить полегшення, забуття.
  Проте мало хто усвідомлює, що всі ті кого алкоголь звів з доброго шляху, спочатку теж дотримувались таких поглядів.
  За ставлення до алкогольних напоїв людей можна розділити на чотири групи: непитущі, питущі, п’яниці та алкоголіки.
  Непитущими можна вважати людей, які не вживають будь-яких алкогольних напоїв, принаймні протягом трьох років.
Чимало членів групи питущих періодично, а далі й остаточно, потрапляють  до групи п’яниць. У той час, коли питущі просто вживають алкоголь,  п’яниці п’ють, щоб досягти алкогольної ейфорії.
  Чим частіше п’яниця шукає алкогольного сп’яніння, тим швидше він може стати хронічним п’яницею, для якого характерне те, що алкоголь у його крові перевищує норму, ніж чотири рази.
  Водії у стані сп’яніння ставлять небезпеку для інших і для самого себе, оскільки вони не мають адекватних реакцій і не здатні уникати можливих дорожньо-транспортних пригод.
  Часте вживання алкоголю призводить до змін у тканині слизової оболонки шлунка і кишечнику, до зміни складу шлункового соку. Розлад травлення спричиняє до зміни і часто закінчується виразковою хворобою. Тяжкі хвороби вражають печінку.
  Під впливом великої кількості рідини у любителів пива і вина наступає гіпертрофія серця. П’яниці часто задихаються, вони не здатні на такі фізичні зусилля, як раніше.
  Найчутливіша до впливу алкоголю нервова система. Проте визначити шкоду, якої завдає алкоголь, тут складніше, ніж в інших органах.
  Ще однією ознакою є так звані провали пам’яті, коли п’яниця не може пригадати, що було під час сп’яніння.
   Лікарі - наркологи виділяють чотири  фази розвитку алкоголізму:
 1 фаза - Алкоголь править за наркотик.
 2 фаза – Алкоголь п’ється швидше і більше та міцніше.
 3 фаза - Провали пам’яті.
 4 фаза -  Характеризується спадом опірності до алкоголю. З’являється біла гарячка.
  Єдиний спосіб допомогти людині подолати алкоголізм – привести її до лікаря. І чим скоріше, тим краще. Єдиний ефективний рецепт для пацієнта – алкоголіка так це повна і тривала відмова від спиртного.
  Алкоголізм це дійсно хвороба, і пацієнт мусить признатися сам собі, що він хвора людина, і тому зобов’язаний виконувати певні лікарські рекомендації.
  Як хворий на цукровий діабет повинен дотримуватися дієти без жодної грудочки цукру, так і алкоголік має свою дієту – без жодної краплі спиртного.
  Алкоголізм має негативний вплив на потомство. Діти алкоголіків мають небезпеку самим стати алкоголіками.
   Вірогідність цього в десять разів більша, ніж у дітей не алкоголіків. Практика свідчіть: мало лікувати самого алкоголіка – треба звернути увагу на всю його сім’ю, і перш за все на дітей. Якщо лікування пройде успішно. в сім’ю повернеться спокійна обстановка, турбота про дітей, такі необхідні для їхнього нормального розвитку.
   Отже, як це не жорстоко, але слід зробити такий висновок: якщо дівчина стоїть перед проблемою, чи виходити її заміж за чоловіка, що стає залежним від алкоголю, то краще її цього не робити – життя піде шкереберть. Крім того, слід зазначити, що алкоголь для молодого організму більш небезпечна отрута, ніж для вже сформованого. Особливо алкогольні напої шкідливі для дівчат, майбутніх матерів.                                                                    
    


Немає коментарів:

Дописати коментар